Spotřební daň vešla v platnost 1.4.2024 - po doprodání zásob se produkty znatelně prodraží, zásobte se!

Je třeba snížit dostupnost cigaret, zajistit nekuřácké prostředí, tvrdí profesorka Králíková

"...elektronická cigareta namísto té klasické znamená naprosto podstatné snížení rizika pro zdraví."

Škodlivá je každá cigareta, ale mentolky škodí ještě více, říká v rozhovoru pro Právo profesorka Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, jejíž specializací je epidemiologie, prevence a léčba závislosti na tabáku.

 

20. května 2020 to bude přesně šest let od okamžiku, kdy vznikla Směrnice Evropského parlamentu a Rady EU o tabákových výrobcích platná pro všechny členské země EU, v jejímž konečném důsledku se od tohoto data nebudou prodávat cigarety s mentolovou příchutí ani cigarety s mentolovými kapslemi. Bylo těžké ji prosadit?

To rozhodně ano, projednávala a připravovala se několik let. Pokud by dnes v nějaké zemi chtěli začít zcela nově vyrábět či prodávat cigarety, nikde by to nešlo – jejich dopad na zdraví, ale i ekonomiku státu, už je jasný. Jenže tu víc než století cigarety jsou a regulace musí být postupná, to si uvědomili ti, kdo direktivu připravovali.

Nepochybně měla být mnohem přísnější a v návrhu byla, ale jistě bylo těžké takovou verzi prosadit proti tomu jedinému, kdo na kouření vydělává, totiž proti tabákovému průmyslu.

Jen Philip Morris přiznal ve věci této direktivy 200 oficiálních lobbistů na plný úvazek. Takovou armádu jistě neměly vlády, které na kouření ve svých zemích i přes příjmy z daní jednoznačně doplácejí.

Co je cílem této směrnice a nebylo lepší v EU směrnicí omezit kouření jako takové?

To jistě cílem směrnice bylo. Obecně je třeba snížit dostupnost cigaret, zajistit nekuřácké prostředí a nabízet léčbu kuřákům. Bohužel to jde pomalu, protože výrobci cigaret jsou mocní.

 

Proč jsou mentolky tak škodlivé pro zdraví?

Škodlivá je každá cigareta, ale mentolky více. Mentol totiž dráždí chladové receptory v krku, a tak má kuřák dojem, že vdechuje čistý a chladný vzduch, ačkoli pravdou je právě opak.

Kouř tedy vdechne snáze, více a hlouběji, jinak řečeno, vdechne větší dávku těch několika tisíc chemikálií a bývá také závislejší. Proto bývá těžší přestat kouřit mentolky než jiné cigarety. Navíc ještě mentol ovlivňuje metabolismus některých toxických látek včetně kancerogenních.

Mentolky v krabičce už si kuřáci nekoupí. Ale zákaz se netýká takzvaných zahřívaných tabákových výrobků ani elektronických cigaret. Proč?

Zahřívaný, tedy tlející tabák na trhu v době jednání o direktivě nebyl vůbec a elektronické cigarety se teprve objevovaly.

Jaký je vůbec rozdíl mezi klasickou cigaretou a elektronickou cigaretou a elektronickou cigaretou a zahřívaným tabákem? 

Je a velký. Především, zdravotní problémy nezpůsobuje nikotin, ale látky v kouři, které vznikají při hoření. A v těchto výrobcích nic nehoří, nekouří se. Elektronické cigarety navíc vůbec neobsahují tabák, ale čistý nikotin, pokud vůbec. Jejich dopad na zdraví není nulový, ale v porovnání s kouřením minimální. Tekutina se zahřívá na teplotu něco přes 100 stupňů Celsia.

Zahřívaný tabák už je opravdu tabákový výrobek podobný cigaretě a při zahřívání vzniká již více látek než v elektronických cigaretách. Většinou sice méně než v kouři, ale některých i více. Teplota už se blíží hoření, je to kolem 350 stupňů Celsia a proces, který tu probíhá, je tlení.

Znamená to, že kouření dvou posledně zmíněných neničí zdraví kuřáka? V čem jsou „zdravější?“ Výrobci už stačili dodat na trh vlastní alternativy s mentolem...

Výraz „zdravější“ bych použít určitě nechtěla, cokoli jiného než čistý vzduch může zdraví poškozovat. Ale ptáte se na kuřáka a pak je jednoznačné, že elektronická cigareta namísto té klasické znamená naprosto podstatné snížení rizika pro zdraví.

V případě zahřívaného, tedy tlejícího tabáku, už to není tak jednoznačné. Dalším problémem může být závislost: naši pacienti mívají větší problém zbavit se zahřívaného tabáku než předtím cigaret.

Hodně lidí už kouří elektronické cigarety včetně těch s nejrůznějšími příchutěmi. Je to cesta pro ty, kteří nemají pevnou vůli s kouřením skončit?

Ono to není jen o pevné vůli – tím bych ráda potěšila kuřáky, kterým se dosud nepovedlo přestat kouřit. Neznamená to, že jsou neschopní, ale zkrátka závislí.

Průměrně bývá za život až několik desítek pokusů zbavit se cigaret a napoprvé se to povede jen málokomu. Dobré je nepřestávat – z každého neúspěchu si vzít poučení: co pomohlo, co mne vrátilo k cigaretám.

Úspěšnost zvýší i odborná pomoc. Teprve pokud se ani tak nepodařilo přestat, může být elektronická cigareta řešením. Ve Velké Británii jsou dokonce nejpoužívanější podporou odvykání. Nikdo je zajisté nedoporučuje nekuřákům, včetně dětí.

Kolik lidí v Česku kouří cigarety a kolik ty elektronické?

V ČR je kolem dvou milionů kuřáků. Elektronické cigarety nekouří, ale používá zhruba 300 až 400 000 lidí.

A jaká je úspěšnost odvykání kouření v Česku, vždyť hodně lidí si dává novoroční předsevzatí - přestanu kouřit...

Úspěšnost je stejná jako všude, jen kolem 3 až 5 procent roční abstinence při pokusu bez pomoci a zhruba desetinásobek s odbornou pomocí v centrech pro závislé na tabáku. Mezitím jsou i poradenská centra v lékárnách nebo telefonní linka či mobilní aplikace.

 

zdroj: https://www.novinky.cz/zena/zdravi/clanek/je-treba-snizit-dostupnost-cigaret-zajistit-nekuracke-prostredi-tvrdi-profesorka-kralikova-40323548#utm_source=facebook&utm_medium=sharebt&utm_campaign=bottom