Falešné jednorázové ecigarety - Elf Bar

‼POZOR NA FALEŠNÉ ELF BARY‼
Jednorázové e-cigarety se těší nejen v ČR velké oblibě a tak není divu, že se kromě specializovaných prodejen začínají nabízet pomalu na každém rohu. Bohužel se i díky tomu začal rozmáhat jeden velký nešvar – napodobeniny, především značky „Elf Bar“.
Takové „fejky“ jsou nejen chuťově odlišné a mají mnohem méně potažení, než slibují, ale jsou především potenciálně velmi zdraví nebezpečné. Obsahují neznámé množství, neznámého liquidu, vyrobeného z pochybných surovin, který nepodléha bezpečnostním a legislativním předpisům. O nebezpečí vzplanutí baterie nemluvě.
 
Jak poznat originál od napodobeniny?

1) Pomocí QR kódu
- ORIGINÁL = QR Code Vás nasměruje na originální stránky výrobce (www.elfbar.com), kde dojde k ověření dané jednorázovky s počty jejího   ověření ( v tomto případě opravdu pouze 1x viz obrázek)
- FAKE = QR Code Vás nasměruje na neoriginální stránky výrobce (zpravidla www.elfbar-tech.com), kde dojde k ověření dané jednorázovky s počty jejího ověření ( v tomto případě 412x viz obrázek). Tzn. že tento QR Code byl použit více jak 412x a je tedy prokopírován na jiných jednorázovkách a tudíž se jedná o FAKE.
2) PŘEKONTROLUJTE SI PAPÍROVÝ OBAL A ZÁKLADNÍ INFORMACE NA NĚM = v rámci legislativy EU musí být veškeré informace v daném jazyce pro danou zemi (pro nás tedy v češtině).
- ORIGINÁL = vždy musí obsahovat veškeré složení látek, objem tekutiny, parametry, info o nebezpečí, varovné symboly a nálepky, varování, slepecký trojúhelník, UFI kód a hlavně dovozce/distributora = v češtině.
- FAKE = zpravidla nejsou zde žádné popisky v češtině, chybí varovné symboly v rámci EU v daných rozměrech, slepecký trojúhelník, UFI kód
3) Počet potahů + chuť ( údajných 1500 potahů = nesmysl)
- Jednoduše prostě NELZE se 2ml náplně "vytáhnout" 1500 potahů, to je technicky absolutní nesmysl (viz. Obrázek obal Fake).
- Chuť oproti originálu je jiná, zastřená. Může mít také zvláštní pachuť (pravděpodobně po nějakém aditivu, který má liquid rozředit) a vůni.
4) Cena, místo prodeje
- Je cena podezřele nízká? V rámci ČR je min. prodejní cena stanovena výrobcem a distributorem na 179,- (platí alespoň pro rok 2022). Prodávat tyto výrobky za nižší cenu není tedy rozhodně obvyklé.
- Koupili jste si jednorázovou e-cigaretu na místě, kde se jinak prodává naprosto odlišný sortiment? Už to může být první znamení k velké opatrnosti …