V sekci VÝPRODEJ naleznete zboží, které již nadále nebudeme mít v nabídce

Spotřební daň – jak je to s tím zdražením?

Od 1.4.2024 vejde v platnost zavedení spotřební daně v segmentu elektronických cigaret – to přinejmenším o 3Kč na každý mililitr tekutiny v prvním roce.

Tato daň se dotkne všech náplní, včetně bází a příchutí, jednorázových e-cigaret taktéž. Bez ohledu na to, zda obsahují nikotin či nikoliv.

V některých případech mohou hrát roli také dodatečné náklady na nalepení samotného kolku a další provozní náklady související se spotřební daní. Ceny tedy mohou vzrůst ještě více, než zmiňované 3Kč/ml Nepředpokládáme ale, že by se mělo jednat o nějaké závratné částky.

Příklady cen po 1.4.2024 po zavedení spotřební daně (bez započítání možného dalšího přídavku ze stran výrobců z důvodů zvýšených nákladů):

TYP ZBOŽÍ

NÝNĚJŠÍ CENA

CENA PO ZDRAŽENÍ

Liquid 10ml

139Kč

169Kč

Nikotinový booster 5x10ml

159Kč

309Kč

Báze bez nikotinu 100ml

79Kč

379Kč

Shake & Vape aroma 20ml

249Kč

309Kč

Báze bez nikotinu 1000ml

399Kč

3399Kč

V plánu vlády je dokonce postupné zdražování až do roku 2027 až o 12Kč na mililitr náplně. Kritizuje se mimo jiné i uvalení daně na beznikotinové náplně a báze s tím, že paradoxně se tato daň nejméně dotkne tolika kritizovaných jednorázových e-cigaret a naopak dopadne nejvíce na výrobky bez nikotinu (což je celosvětový unikát, v západních zemích se jde zcela opačnou cestou).

Obchodníci si sice smí před datem zdražení vytvořit zásobu za původní ceny a toto zboží prodávat až do 30.9.2024 s tím, že od 1.10. nebude nadále možné koupit jakýkoliv výrobek bez spotřební daně.  Avšak již nyní výrobci nestíhají z důvodů obří poptávky a nově vzniknuvší legislativy. Je naivní spoléhat se na dostupnost zboží za ceny před zdražením až do tohoto data. Další důvod je povinnost zlikvidovat veškeré neprodané zboží před tímto datem (veškeré tekuté výrobky budou opatřeny kolkem a budou přísně kontrolovány celní správou). Také jednoduše není v silách výrobců ani obchodníků odhadnout objem prodaného zboží v tomto termínu. Po 31.3. vám tedy nebudeme schopni garantovat dostupnost vašich oblíbených produktů za cenu, na kterou jste byli zvyklí.

Rozhodně doporučujeme neotálet, udělat si dostatečné zásoby, aby vám ideálně vydržely alespoň do konce letošního roku, a to ještě před zavedením spotřební daně (1.4.2024!). Nakupte si tudíž v ideálním případě do konce března, nejpozději přibližně do léta letošního roku!

 

Chcete-li si udělat opravdu velké zásoby například od konkrétní příchutě, neváhejte nás kontaktovat – dokud to jde a dokud je zboží jakž takž dostupné, objednáme ho speciálně pro vás. V tuto chvíli je hned několik výrobků, u kterých začíná být problematické sehnat je v dostatečném množství, proto příliš neváhejte.

Další informace vám poskytneme na prodejně, případně nás kontaktuje emailem nebo na sociálních sítích.